👤

3. Ce cantitate de magneziu reacționează cu 0,4 moli de acid azotic? a) 48 g; b) 24 g; c) 4,8 g ; d) alt răspuns. Rezolvare completa va rog

Răspuns :

Răspuns:

x 0,4 moli

Mg + 2HNO3 ---> Mg(NO3)2 + H2

24g 2 moli

M HNO3 = A H + A N + 3×A O=

= 1 + 14 + 3×16

= 1 + 14 + 48

= 63g

Răspunsul corect este: c) 4,8 g

Succes! ♡︎♥︎♡︎