👤

Trei șanțuri au lungimea de 800 m primul și al doilea au 600 m iar al doilea și al treilea au 540 m Câți metri are fiecare șanț?​

Răspuns :

Răspuns:

ș1+ș2+ș3=800 m.

ș1+ș2=600 m.

ș2+ș3=540 m.

ș1+ș2=ș3

ș3=800-600=200 m.

ș2+ș3=ș1

ș1=800-540=260

260+ș2+200=800 m.

460+ș2=800

ș2=800-460

ș2=340

V:260+340+200=800 m.