👤

cub cu latura =10cm ,ro=0,5g/cm cub K=200N/m Delta l =?

VA ROGGGGGGGG AM NEVOIE RAPID DE RASPUNS​


Răspuns :

Răspuns:

Δl = 0,025 m sau 2,5 cm

Explicație:

Volumul cubului =  l³ = 10³ =  1000 cm³

ro = m / v

m = ro x v = 0,5 g/cm³ x 1000 cm³ = 500 g = 0,5 kg

G  = m x g = 0,5 kg x 10 N/kg = 5 Newton

F = G = Δl x k  

5 = Δl x 200

Δl = 5 N / 200 N/m = 0,025 m

V = volumul

ro = densitatea

m = masa

G = greutatea

F = forta

k = constanta