E=12V
R1=4 Ohm
U1=8V
UAB=10V
r=?

Răspuns:
Explicație:
I=E/(R₁+R₂+r)
I(R₁+R₂+r)=E
I(R₁+R₂)=Uab
Uab+Ir=E
r=(E-Uab)/I
I=U₁/R₁=8/4=2A
r=(12-10)/2=2/2=1Ω