👤

Calculează :
a) masa unui mol de Calciu
b) masa a cinci moli
De Fosfor
c) Numărul de Moli din 460g sodiu
d) numărul de atomii de sodiu din cantitatea de la punctul C
Urgentttttttt... Vă roggggg....!!! ​


Răspuns :

Răspuns:

a)

MCa=40g/mol

1mol Ca=40g

b) MP=31g/mol

m=nxM=5×31=155g

c) MNa=23g/mol

n=m/M=460/23=20moli

d) 1molNa........6,022×10²³ atomi

20moli Na.........x atomi

x=20×6,022×10²³ atomi /1= calculează