👤

40 kg caise costa 50 lei cât costa 74 kg
Urgent!!!!!


Răspuns :

50lei =40kg
1kg =50:40= 1,25 lei
74kg = 1,25•74= 92,5

Răspuns:

40kg.................50lei

74kg.................... X(lei)

X=74.50/40 = 370/4 =92,5 lei

Explicație pas cu pas:

Am aplicat metoda de trei simple

Coroana pls!

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari