Răspuns :
Răspuns:
30 kg ardei........ 80 kg roșii....... 250 lei
30 kg ardei........ 50 kg roșii..... 190 lei
______________________________
________ ......... 30 kg roșii...... 60 lei
1 kg roșii = 60 : 30 = 2 lei
înlocuim în a doua relație și obținem
30 kg ardei........ 50 × 2 lei ........ 190 lei
30 kg ardei ....... 100 lei ........ 190 lei
30 kg ardei = 190 - 100 = 90 lei
1 kg ardei = 90 : 30 = 3 lei
R : 2 lei un kg roșii
3 lei un kg ardei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!