👤

cu ce viteza se deplasează un corp cu masa de 4 kg si energia cinetica de o,2kilo joule​

Răspuns :

Răspuns:  v = 10 m/s

Explicație:

Stim ca Energia cinetica Ec = mv²/2

v = √(2Ec/m)

      Ec = 0,2 kJ =  0,2 x 1000 = 200 J

       m = 4 kg

v = √ ( 2 x 200J /4 kg ) = √(100 J/kg ) = 10 m/s