👤

1). prețul unui obiect se micșorează cu 20% apoi a urmat o scumpire cu 12% astfel încât obiectul respectiv se vinde la prețul de 190, 8 RON Calculați prețul inițial al obiectului


2). După două reduceri consecutive de preț prima de 4% iar a doua de 5% un obiect costă 200 RON Calculați prețul inițial al obiectului



Repede va rooog

Ofer coroana!!! ​


Răspuns :

1. se micoseara cu 20%⇒ 80%x

se scumpeste cu 12%⇒ 112%×80%x

[tex]\frac{112}{100}\times \frac{80}{100} \times x=190,8\\\\x=\frac{190800}{8\times 112} =\frac{190800}{896} =212,94[/tex]

2.

[tex]\frac{96}{100} \times \frac{95}{100}\times x=200\\\\ x=\frac{2000000}{96\times 95} =219,29[/tex]