Răspuns :
Răspuns:
a Ce cantitate de ceai trebuie să ducă?
7x200ml=1.400ml
b. Dacă pune ceai in sticlă de 1 L de câte sticle are nevoie?
De 2 sticle
c. Câtă apă trebuie să aibă la ei pentru ca fiecare copil să poată consuma un litru jumătate de lichide?
7x1,5L =10,5 L
10,5L-1.400ml=9,1 L
răspuns-9,1 Litrii de apă.
Explicație pas cu pas:
Sper că înțelegi: Copiii avand deja 1,400ml de ceai ,așa mai au nevoie doar de 9,1 L de apă, pentru a putea consuma fiecare copil 1,5 L de lichide.
Sper că te-am ajutat! Baftă !
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!