👤

care este alungirea firului unei lustre de 1.5kg stiind ca arcul are k=10N/m
Este urgent!ofer coroana


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

F=k.Δl

Δl=F/k

F=G=mg

Δl=mg/k=1,5.10/10=1,5m

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari