👤

Ofer 150 p pentru explicația regulei dreptunghiului - chimie pentru clasa 7 .

Răspuns :

Regula dreptunghiului sau metoda grafica

Se aplica atunci cand se amesteca doua solutii despre care se cunoaste conc.% si este necesar sa se determina ms-urile sau raportul de amestecare (ms1 pe ms2) etc

Regula se aplica astfel:

consideram c1= 25% , c2= 55% si c.f. = 35%, ms.f= 300 g sol finala

se cere:

a) ms1 si ms2

b) raportul de amestecare a celor doua solutii

c1= 25 -----------------> c2 - c.f. = 55-35 = 20 parti masa sol. c1

            c.f.= 35

c2= 55 ----------------> c.f. - c1 = 35-25 = 10 parti masa sol. c2

-------------------------------------------------------------------------------------

                         avem total = 20+10 = 30 parti saol. finala c.f.

b) pt. raportul de amaestecare aplicam 20/10 = 2

a) aplicam regula a trei simpla

30 parti masa sol finala .......... 20 parti masa c1 ......... 10 parti masa sol c2

300 g sol. finala ............................ ms1 ............................... ms2

si de aici te descurci..................! :)

sper sa iti fie pe inteles

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari