👤

15t...24l....252lei I=lalea t=trandafiri
5t....34l.........162lei
__________________
2t+1l=?lei​


Răspuns :

15 t......24l......252 lei

5 t........34l.......162 lei ) •3

5•3=15

34•3= 102

162•3= 486

15t.......24l......252lei

15t........102l......486lei

102-24=78 l (în plus)

486 lei - 252 lei=234 lei (78 l)

234 lei : 78 = 3 lei (1 l)

3 lei • 34 =102 lei (34 l)

162 lei- 102 lei = 60 lei (5 t)

60 lei : 5 =12 lei (1 t)

Sau

3 lei •24 =72 lei (24 l)

252 lei-72 lei =180 lei (15 t)

180 lei : 15 = 12 lei (1 t)

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari