Răspuns :
15 t......24l......252 lei
5 t........34l.......162 lei ) •3
5•3=15
34•3= 102
162•3= 486
15t.......24l......252lei
15t........102l......486lei
102-24=78 l (în plus)
486 lei - 252 lei=234 lei (78 l)
234 lei : 78 = 3 lei (1 l)
3 lei • 34 =102 lei (34 l)
162 lei- 102 lei = 60 lei (5 t)
60 lei : 5 =12 lei (1 t)
Sau
3 lei •24 =72 lei (24 l)
252 lei-72 lei =180 lei (15 t)
180 lei : 15 = 12 lei (1 t)
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!