Răspuns: I = 4 Amperi
Explicație:
I = U / R
U = 3,4 V
R = ρ L /S [ ρ = rezistivitate, L = lungime S = sectiune conductor ]
Nu stim sectiunea, dar din densitate si masa aflam volumul. Din volum si lungime aflam sectiunea ... si inlocuim
densitate = masa : Volum
Volum = masa : densitate = 17,8 g : 8,9 g /cm³ = 2 cm³ = 0,000002 m³ = 2 x 10⁻⁶ m
Volumul = Sectiune x lungime
Sectiunea = Volum : Lungime = 2 x 10⁻⁶ m³ : 10 m = 2 x 10⁻7 m²
R = 1,7 x 10⁻⁸ Ωm x 10 m : 2 x 10⁻⁷ m² = 0,85 Ω
I = U/R = 3,4 V : 0,85 Ω = 4 A