Răspuns :
Răspuns:
presiunea=forta / suprafata
forta=greutatea=1000 N
S=25 m²
p=G/s
p=1000/0,25=4000 N/m²
Explicație:
Răspuns:
Explicație: P = 4 000 Pa
Presiunea este raportul dintre forta si suprafata.
P = F / S
F = greutatea = 1000 Newton
S = 0,25 m²
P = F/S = 1000 N : 0,25 m² = 4000 N/m² = 4000 Pa
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!