👤

6. Un cub din lemn cu latura de 10cm şi densitatea de 500kg este suspendat de un resort.

Acesta se alungeşte cu 2cm datorita greutăţii cubului.

Calculati masa și greutatea cubului precum şi constanta elastică a resortului.
.


Răspuns :

Răspuns:

m = 5g

G = 50N

K = 25N/cm

Explicație:

vezi atașament <3

vezi ca g = 10N/kg nu pe gram, deci transformi m (0,005kg) deci G va fi 0,05N si k = 0,025N

~astrasie

Vezi imaginea ASTRASIE
Vezi imaginea ASTRASIE
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari