👤

5. Pentru un buchet format dintr-o garoafă şi 2 trandafiri, tata plăteşte 23 de lei, iar pentru altul for mat dintr-o garoafă şi 4 trandafiri, plăteşte 41 de lei. Află preţul unui trandafir şi al unei garoafe.​

Răspuns :

1g.......3t.......23lei

1g.......4t.......41lei

----------------------

/ ........7t........64lei | :7

t=9,1

23-9,1=13,9lei o garoafa

sper ca e corect