Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Câți lei s-a plătit pentru cele 12 kg de bomboane?
125 lei + 75 lei + 100 lei = 300 lei
- Cât costă un kg de bomboane?
300 : 12 = 25 lei costă un kg de bomboane
- Cât cântărește fiecare pungă?
125 : 25 = 5 kg cântărește prima pungă
75 : 25 = 3 kg cântărește a doua pungă
100 : 25 = 4 kg cântărește a treia pungă
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!