👤

Bomboanele din trei pungi de mărimi diferite cântăresc 12 kilograme. Cantitatea de bomboane din prima pungă valorează 125 de lei, cea din a doua pungă, 75 de lei, iar cea din a treia, 100 de lei. Cât cântărește fiecare pungă? VA ROG DAU COROANA LA PRIMUL RASPUNS ​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

  • Câți lei s-a plătit pentru cele 12 kg de bomboane?

  125 lei + 75 lei + 100 lei = 300 lei

  • Cât costă un kg de bomboane?

   300 : 12 = 25 lei costă un kg de bomboane

  • Cât cântărește fiecare pungă?

 125 : 25 = 5 kg cântărește prima pungă

   75 : 25 = 3 kg cântărește a doua pungă

 100 : 25 = 4 kg cântărește a treia pungă

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari