👤

Calculați constanța elastică a unui resort asupra cărui actioneaza o forță de 120N si produce o lungime a acestuia de 2 cm​.

Răspuns :

F=forța

K=Constanta de elasticitate

al=alungirea

F=k×al=>k=F:al

2 cm=0,2

K=120N : 0,2m =600 N pe m