👤

Un inel de aur cu densitatea de 19300 kg/m3 cântărește 3.86g. Ce volum are inelul? Exprima rezultatul în cm3


Răspuns :

Răspuns: Volum = 0,2 cm³

Explicație:

densitatea = masa : Volum

volumul = masa : densitate

                masa = 3,86 g

                densitatea = 19 300 kg /m³ = 19,3 g /cm³

V = m : ρ = 3,86 g : 19,3 g /cm³ =  0,2 cm³

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari