👤

1. Un corp din ofel are masa de 5 kg şi volumul de 0,006361 m Care este densitatea oțelului in kg pe metru cub pls



Răspuns :

Răspuns:  ρ = 7860 kg /m³

Explicație:

densitatea = masa : Volum

      masa = 5 kg

      Volum = 0,0006361 m³

densitatea = m : V = 5 kg : 0,006361 m³ = 7860 kg /m³

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari