ajutatima varog !!!!

Răspuns:
2mol......4mol
Ti + 4HCl-----> TiCl4+ 2H2
4mol.........x
x=niu= 8molHCl
M,HCl= 36,5g/mol---> m= niuxM= 8X36,5g=292gHCl
Explicație: