👤

un chilogram de bomboane costa 43,5lei iar un kilogram de banane 16,5 lei Au fost procurate cite 2kg de fiecare fel .Cite a costat toata cumparatura?
rezolva problema prin doua metode​


Răspuns :

Buna!
43.5•2+16,5•2=87+33=120 lei.
Cat au costat bomboanele??
43,5•2=87
Dar bananele?
16,5•2=33
Cat au costat toate cumparaturile?
87+33= 120 lei.

Explicație pas cu pas:

a doua metoda ti am rezolvat o printr un exercitiu! succes sa ai!

Vezi imaginea MYKY1984
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari