👤

Aflați masa unui corp cubic cu latura l=5 cm și densitatea 4,5g/cm³. DAU COROANA!​

Răspuns :

densitatea = masă supra volum

masa = densitate × volum

Volumul cubului = latura la puterea 3

l= 5cm

V = 5 la puterea 3

= 5×5×5

=25×5

=125 cm cub

4,5 g supra cm cub × 125 cm cub = 562,5 g

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari