👤

Un cop are
m=4kg
p= 11300 kp/m³
v=? m³
p=1422,5Kg/m³
v=11;m= ?kg​


Răspuns :

Răspuns:

densitatea = masa / volum

p = m / v

v = m / p

v = 4 kg / 11300 kg/m³ = 1 / 2825 m³ ≈ 0,00035 m³ ≈ 0,35 dm³

m = p x v

m = 1422,5 kg/m³ x 11 m³ = 15 647,5 kg

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari