👤

100p urgenttttttttttttttttttttttt De calculat masa amoniacului ce se obține din 2,24l H​

Răspuns :

Răspuns:

n = V / Vm = 2,24 / 22,4 = 0,1 moli H2

N2 + 3H2 → 2NH3

3 moli H2.............2 moli NH3

0,1 moli H2............x moli NH3

x = 0,1 x 2 / 3 = 0,06 moli NH3

M(NH3) = 14 + 3 = 17 g/mol

m = n x M = 0,06 x 17 = 1,13 g NH3

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari