Răspuns :
3 kg c ...... 4 kg m ....... 64 lei / ×2
2 kg c ...... 5 kg m ...... 66 lei /× 3
__________________________
6 kg c ....... 8 kg m ........ 128 lei
6 kg c ...... 15 kg m ........ 198 lei
__________________________
15 - 8 = 7 kg morcovi ( in plus )
198 - 128 = 70 lei
70 : 7 = 10 lei ( costă 1 kg de morcovi )
10 × 8 = 80 lei ( costă 8 kg morcovi)
128 - 80 = 48 lei ( costă 6 kg de cartofi )
48 : 6 = 8 lei ( costa 1 kg de cartofi )
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!