Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
400g sol. HCl , c= 4,9%
react. cu Mg
masa de sare
Vgaz
md HCl= c . ms : 100
= 4,9 .400 : 100
=19,6 g HCl
19,6g xg yg
2HCl + Mg = MgCl2 + H2
2.36,5g 95g 2g
x= 19,6 . 95 : 73=25,5 g MgCl2
y= 19,6 . 2 : 73=0,54 gH
n= 0,54g : 2g/moli= 0, 27 moli H2
VH2= 0,27moli .22,4L/moli=
M MgCl2= 24 + 2.35,5=95------> 95g/moli
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!