a)ρ(densitate)=m(masa)/V(volum) =>m=V*ρ
=>m=1l*ρ uleiului
ρ ulei=900kg/m^3
1l=1dm^3=0,001m^3
m=0,001m^3*900kg/m^3
m=0,001*900kg
m=0.9kg ulei
b)daca sticla este plina cu apa vom calcula masa=v * ρ apei
masa=0.001m^3*997kg/m^3
masa=0,001*997kg=0.997kg apa