👤

care este masa de dioxid de sulf rezultata prin arderea a 1,28gS?​

Răspuns :

Răspuns:

MS=32g/mol

MSO2 =32+2×16=64g/mol

32g...................64g

S + O2 => SO2

1,28g..................xg

x=1,28×64/32=calculează