Răspuns :
Răspuns:
In prima situatie ai un volum de 10 cm³ si o masa de 4,5g alcool + 5 g apa. Pentru a doua trebuie sa calculam cati cm³ alcool contin 5g. Daca 1 cm³ are 0,9 g, inseamna ca vor avea 5 g, 5 / 0,9 = 5,555cm³ si astfel avem;
masa de 10g si volumul de 10,55 cm³
ρ1 = 9,5g : 10 cm³ = 0,95 g/cm³
ρ2 = 10g : 10,55 cm³ = 0,9478 g/cm³
Explicație:
sper ca te-am ajutat
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!