Răspuns :
5 moli dinitro obtinuti la 75% ...
5 moli .................................. 75%
n moli ................................ 100%
= 6,667 moli dinitro
M.mononitro = 173 g/mol
M.dinitro = 218 g/mol
34,6a/173 = 0,2a
21,8a/218 = 0,1a
=> raportul molar = 0,2a:0,1a
m1 0,2a
C10H8 + HNO3 --> C10H7-NO2 + H2O
128 1
m2 0,1a
C10H8 + 2HNO3 --> C10H6(NO2)2 + 2H2O
128 1
=> dinitro avem 0,1a = 6,667 => a= 66,67
=> mono avem 0,2a = 13,334 moli
=> m1 = 128x0,2a = 1706,75 g
=> m2 = 128x0,1a = 853,38 g
---------------------------------------------
total = m1+m2 = 2560,126 g naftalina
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!