👤

la piață un țăran a vândut în prima zi o jumătate din întreaga cantitate de cartofi a doua zi un sfert din ceea ce a rămas a treia zi un sfert din Noul rest rămânând ui nevândute 18 kg cu câte kilograme de cartofi a venit țăranul la piață?(metoda mersului invers ) VA ROG URGENT!!!​

Răspuns :

Răspuns:

18= 3/4 din x

18=3x/4

3x= 18×4=72

x=72÷3

x= 24( atat avea in ziua trei)

24=3/4 din x

24= 3x/4

3x= 4×24

3x= 96

x= 96÷3

×= 32 ( atat avea a doua zi)

32=1/2 din x

32=x/2

x= 32×2

x=64( cu atatea kg a venit taranul la piata)

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari