Răspuns :
Răspuns:
lucru și energia mecanica
exemplu :
. Un corp de 400 g se deplasează uniform pe o suprafață orizontală cu 10 m/s în 20 min. Știind că forța de frecare reprezintă 15% din greutatea corpului, se cere :
a) Reprezintă toate forțele ce acționează asupra corpului și află valoarea lor.
b) Lucrul mecanic total.
c) Puterea mecanică produsă de corp.
d) Energia cinetică a corpului în timpul deplasării.
Rezolvare:
m = 400 g = 0,4 kg
v = constantă = 10 m/s
t = 20 min = 1200 s
Ff = 15% G
a)t = 20 min = 1200 s
Ff = 15% G
a)
t = 20 min = 1200 s
Ff = 15% G
a) este in poza
b) este in poza
c) este in poza
d)este in poza


Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!