👤

Care este masa a 12 moli de Caso 4 stiind ca a ca = 40 As 32 Ao 16 cate molecule sunt in cei 12 moli​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

M=40 + 32 + 4*16 = 136 g/mol

[tex]n=\frac{m}{M}[/tex], unde n e numarul de moli

m=n*M=12*136= 1632 g

1 mol CaSO4 ...................................[tex]6,022*10^{23}[/tex] molecule

12 moli CaSO4 .................................. x molecule

x=[tex]72,264*10^{23}[/tex] molecule