Răspuns :
Răspuns:
O bijuterie din argint, cu masa m=15g, este introdusă într-un vas paralelipipedic din sticlă, cu pereți foarte subțiri, care conține apă. Baza vasului are dimensiunile L=3 cm și l=2 cm. Bijuteria se află în întregime în apă. Prin introducerea bijuteriei, nivelul apei din vas a crescut cu 5 mm. Cunoscând densitatea argintului, p=10,49 volumul cavității cm interioare a bijuteriei este:
A.0 cm B.1,43 cm C.1,57 cm D.3 cm
Explicatie:
Vbijuterie=3cm+2cmX0,5cm=3cm la puterea 3
Vargint=m/p= 15g/10,429g/cm la puterea 3= 1,429cm la puterea 3
Vgol=Vbijuterie-Vargint=10,49g/cm la puterea 3=3cm la puterea 3cm-1,429cm la puterea 3=1,57cm la puterea 3
=>Răspunsul corect este C.1,57
Succes!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!