👤

3. Metalul sodiu se obţine industrial prin descompunerea NaCl, exploatată din saline, cu ajutorul
curentului electric, proces numit electroliză.
Se supun electrolizei 200 kg NaCl de puritate 80% şi se cer următoarele:
a) cantitatea de impurităţi;
b) masa de sodiu şi numărul de moli de clor obţinuţi la sfârşitul procesului.


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

200 kg NaCl , p=80%

se descomp.

a. masa de imp.

b.   masa de Na

nr. moli Cl2

mp= p . mi : 100

mp= 200 . 80 : 100 =160kg NaCl

m impuritati = 200kg  - 160kg = 40kg

160kg         xkg       ykg

2NaCl   =    2Na  +  Cl2

2.58,5kg     2.23kg   71kg

x= 160 .46 : 117 =62,9 kg Na

y= 160 .71 : 117=97,09 kg Cl

n= m : M

n= 97,09kg : 71kg/kmoli= 1,367 kmoli CL2 = 1367 moli Cl2

M NaCl= 23 + 35,5= 58,5----> 58,5kg/kmoli

MCl2= 2 . 35,5 = 71-----> 71kg/kmoli

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari