👤

un corp de masa n=600g arc energia erotica-€c=58,8J sa se afle viteza corpului​

Răspuns :

Răspuns:

m=600g=0,6kgl   Ec=mv²/2l  58,8=0,6v²/2

Ec=58,8 j            l                  l  58,8=0,3v²

__________      l                   l196=v²

v=?                       l                   lv=√196=14m/s

Explicație: