Problemele pot fi rezolvate ambele in raspuns sau puteti sa imi raspundeti doar la una, dar dau coroana daca problemele sunt rezolvate ambele, si corect :) ______________________ Doresc si calculele adica inmultirile, imapartirile etc. Daca sunt probleme cu segmente, (|--------|) atunci va rog sa le faceti. ______________________ 1.Un creion si un pix costa impreuna 70 lei. Cati lei costa fiecare articol, daca pixul este de 9 ori mai scump decat creionul? ______________________ 2.In clasele a |||-a din scoala noastra sunt 84 de elevi. Stiind ca baietii sunt de doua ori mai putini decat fetele, afla cate fete si cati baieti sunt in clasele a |||-a si a |V-a de la scoala noastra.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Limba română. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!