👤

h)Densitatea unui cub cu l=5 cm și masa 200 g.

Vă rogg! >^<​


Răspuns :

Răspuns: ρ =  1,6 g /cm³ = 1600 kg /m³

Explicație:

densitatea = masa : Volum

masa = 200 g

volumul cubului = L x L x L = 5 cm x 5 cm x 5 cm = 125 cm³

ρ = m : V = 200 g : 125 cm³ =  1,6 g /cm³ = 1600 kg /m³