👤

3. La o cantină s-au cumpărat într-o zi 38 de pahare de iaurt și 14 pahare de smântână, pentru care s-au plătit 132 de lei, iar în altă zi s-au cumpărat 36 de pahare de iaurt şi 7 pahare de smântână, pentru care s-au plătit 100 de lei. Cât costă un pahar de iaurt? Dar unul de smântână? • Rezolvă problema folosind operația de împărțire pentru „egalizarea“ unei mărimi din problemă (pentru a o aduce la același termen de comparație).​