👤

Dana a cumpårat 2 kg de căpşuni cu 11 lei kilogramul şi 2 kg de struquri cu 13 lei Kilogramul. cât a plătit Dăna peñtru cumpărăturř R: lei​

Răspuns :

Răspuns:

2×11=22 lei pt capsuni

2×13=26 lei pt struguri

R: 22+26=48 lei

Răspuns:

2kg căpșuni - 1kg = 11 lei

2k struguri - 1kg = 13 lei

2kg căpșuni = 11+11 => 22 lei.

2k struguri = 13+13 => 26 lei.

R : 22+26 = 48 lei.

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari