3. Formulează o problemă folosind informaţiile date. Rezolvă problema prin metoda comparatiei.

4 briose si 3 sucuri costa 30 de lei. 7 briose si 3 sucuri costa 33 lei. Aflati cat costa o briosa si un suc?
Rezolvare:
Avem
4b.......3s......30lei
7b.......3s......33lei
7b-4b=3lei
3b=3
b=1 leu
4×1......3s......30lei
4lei......3s......30lei
3s=30-4=26lei
s=26:3=8,(6)lei ≈ 8,7 lei
Raspuns: o briosa costa 1 leu , iar un suc 8,7 lei