👤

3. Formulează o problemă folosind informaţiile date. Rezolvă problema prin metoda comparatiei.​

3 Formulează O Problemă Folosind Informaţiile Date Rezolvă Problema Prin Metoda Comparatiei class=

Răspuns :

4 briose si 3 sucuri costa 30 de lei. 7 briose si 3 sucuri costa 33 lei. Aflati cat costa o briosa si un suc?

Rezolvare:

  • Notam briose=b si suc=s

Avem

4b.......3s......30lei

7b.......3s......33lei

  • Din a doua scadem prima si se va elimina sucul

7b-4b=3lei

3b=3

b=1 leu

  • Inlocuim briosa in prima relatie

4×1......3s......30lei

4lei......3s......30lei

3s=30-4=26lei

s=26:3=8,(6)lei ≈ 8,7 lei

Raspuns: o briosa costa 1 leu , iar un suc 8,7 lei