Răspuns :
♧ Salut! ♧
Problemă:
Un obiect costa 4200 de lei cât va costa după o scumpirea de 10%.
Ce trebuie să facem?
Aplicăm teoria învățată:
scumpire => (100+p%)x lei
reducere => (100-p%)x lei
Rezolvare:
[tex] \frac{100 + 10}{100} \times 4200 = \frac{110}{100} \times 4200 = \frac{462.000}{100} = 4620 \: lei[/tex]
Răspuns: 4620 de lei
Sper că te-am ajutat!
10% din 4200 = 4200 × 10 : 100 = 420 lei ( scumpirea )
4200 + 420 = 4.620 lei ( va costa obiectul )
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!