Răspuns :
Răspuns: 1) masa apa = 2 kg
2 ) masa mercur = 27,2 kg
Explicație:
trebuie sa stim : densitatea = masa : Volum
1. masa de apa = densitate apa x volum
densitate apa = 1000 kg /m³
volum apa = 2 litri = 0,002 m³ [ 1 m³ = 1000 litri ]
masa apa = ρV = 1000 kg /m³ x 0,002 m³ = 2 kg
2. masa mercur = densitate mercur x volum
densitate mercur = 13 600 kg /m³
Volum mercur = 2 litri = 0,002 m³
masa mercur = ρV = 13 600 kg /m³ x 0,002 m³ = 27,2 kg
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!