👤

1 determina volumul (cn) ocupat de 88 kg co2
2 Calculează masa a 41m^3 N2 măsurați la 227 grade celsius și 5 atmosfere
3 Calculează masa molară medie pentru amestecul format din 68 Kg NH3 și 3 kilomoli de H2​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

1.

88kg CO2

VCO2=?

n= m : M

MCO2= 12+ 2.16=44-----> 44kg/kmoli

n= 88kg : 44kg/kmoli=2 kmoli CO2

V= 2kmoli . 22,4m³/kmoli = 44,8 m³ CO2

2.

VN2=41m³ = 41000L

t=227° C

p=5atm

masa N2

p. V = n . R . T

n= p . V  : R . T

n= 5 atm . 41 000L : 0,082 L atm / moli K  . (227 + 273 ) K

se simplif. unit. de masura

n= 5 . 41000 : 0,082 moli . 500= 5000 moli N2

m= n .M

MN2=2.14=28-----> 28g/moli

m= 5000moli . 28g/moli=  140000g N2= 140kg N2

3.

68 kg NH3

[n2 ]  3kmoli H2 ------> m=n.M    m= 3kmoli.2kg/kmoli= 6 kg H

nNH3= 68kg : 17kg/kmoli= 4 kmoli NH3   [ n1]

masa molara medie a amestecului:

M =M1 .X1 + M2 .X2

X1= nr. moli 1 : (nr. moli 1 + nr. moli2 )

X1= 4 : (4 + 3 )= 0,57

X2= nr. moli 2  : (nr. moli 1 + nr.moli2)

X2= 3 : (4 + 3) = 0,42

M= 68 .0,57 + 6 .0,42= 15,3809 kg/kmoli

x1 si x2---> fractii molare

M1 si M2---> mase molare

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari