👤

un amestec de propan si propena decoloreaza 160g br2 de concentratie 1% . la arderea aceluiași amestec de propan și propena se obțin 1,344 l de CO2.
calculeaza masa initiala a amestecului de propan si propena.

cat se poate de explicit va rog!


Răspuns :

16n2=0,01•160=1,6

n2=0,01 moli propena

3n1+3n2=1,344/22,4

n1+n2=0,02 moli rezultă n1=0,01 propan

2n=0,01(44+42)=0,86g

sper te-am ajutat!!!