👤


Un corp cu masa de 80 kg cade de la inaltimea 10 metri. Stiind ca
acceleratia gravitationala este g=10 N/kg, lucrul mecanic al greutatii este:
*
7000 J
8000 J
9000 J


Răspuns :

nush ce am gresit !!!!!!!!vsz

Răspuns:

8000j

Explicație:

L=mgh=80.10.10=8000j=8kj