12. Intr-o butelie cu volumul V=16,62 L se află o masă m=64 g de oxigen
(12=32:10-3 kg/mol) la temperatura t=27°C. Butelia rezistă până la o
presiune a gazului din ea cu deltap=11atm mai mare decât presiunea
exterioară po=1atm. Presupunem că presiunea exterioară şi temperatura nu
se modifică. Să se afle:
a. presiunea iniţială a gazului din butelie
b. temperatura la care este încălzită accidental butelia pentru ca aceasta să
explodeze
c. numărul de atomi de oxigen dacă la temperatura de la punctul b.,
oxigenul disociază total
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!