👤

Intr-un plan orizontal, asupra unui corp actioneaza o forta constanta de 500N. Care este lucrul mecanic efectuat, puterea mecanica consumata si viteza corpului, daca forta a actionat un interval de timp de 60s,iar corpul s-a deplasat pe o distanta de 120m. ​.

Răspuns :

Răspuns:

L=F.d=500.120=60000j=60kj

P=L/t=60000/60=1000w=1kw

v=P/f=1000/500=2m/s

Explicație:

P=L/t=Fd/t

d/t=v deci P=Fv deci v=P/F

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari